Oznamy
10.02.2012 10:06:36
Publikované: Patrik Milán

Rozhovor s predsedom ivanských záhradkárov

Záhradkári si nestavajú prekážky, púšťajú sa do nových aktivít

Predseda záhradkárov Ing. Miroslav Horváth vedie veľkú skupinu ivanských záhradkárov už rok. Sú známi netradičnými aktivitami a aktívnou činnosťou. Ako sa im darí a aké majú plány do budúcnosti? Viac z rozhovoru s predsedom...

 1. Ako je možné, že za taký krátky čas je ivanských záhradkárov tak veľa? Čím to je?
  Na začiatku to boli nadšenci okolo Prof. Hričovského, Miška Škottu a bývalého predsedu p. Sandtnera. Určite pomohli pravidelné mesačné stretnutia so zaujímavými témami. Neskôr k prvým nadšencom na základe kladných odporúčaní postupne pribúdali ďalší a ďalší. Máloktorá organizácia pomáha svojim členom pri reze drevín nielen teoreticky, ale aj prakticky v záhradkách členov za pomoci stále aktívneho prof. Hričovského a jeho neúnavného pomocníka a dnes už určite odborníka Miška Škottu. Dnes nás je naozaj veľa, okolo 150 a pribúdajú mladí ľudia. A to nehovorím o tom, koľko máme sympatizantov – partnerov našich členov, ktorí aktívne pomáhajú. Reagujeme aj na to, že záhradkári majú chuť spolu sa stretávať aj mimo záhrad a schôdzok. Preto rozvíjame aj „nezáhradnícke“ aktivity – gulášparty, ochutnávky vín, výlety a tohto roku aj ples.

 2. Aký je tvoj vzťah k záhrade a k záhradníčeniu vôbec?
  Možno to vyznie ako fráza, ale od základnej školy som mal vzťah k záhrade – pestoval som chryzantémy, štepil stromy a strihal stromy celej rodine. Bolo mi jasné, že skončím na záhradníckych školách. Počas vysokej školy v Ledniciach sme boli dobrá partia, mnohí z kamarátov ostali v odbore a dnes sú úspešní vinári, škôlkari, záhradní architekti alebo realizátori. V Ledniciach som sa zoznámil aj s manželkou Gabikou, ktorá tam takisto študovala Záhradnícku fakultu. Začínali sme spolu s malou rodinnou firmou, ktorú postupne rozvíjame – ja záhradníctvo, Gabika kvetinárstvo.

 3. Ktoré podujatie hodnotíš ako najvydarenejšie v minulých rokoch?
  Hm, to je ťažko povedať. Každé stretnutie v mesiaci je jedinečné - vždy s novým hosťom a jeho témou. Zaujímavé sú aj stretnutia v záhradách našich členov, pretože tie záhrady sú rôzne, vždy niečím pre ostatných podnetné. A navyše sú to príjemné stretnutia. Veľmi dobre dopadla aj okresná výstava na Spojenej škole. Predminulý rok sme vystavovali 310 exponátov, minulý takmer 1 000 exponátov. Preto je to ťažká otázka, čo je najvydarenejšie, lebo aj naše spoločenské stretnutia sú vydarené. Ale najviac mám radosť, keď sa vydaria naše nové aktivity – napríklad prvá brigáda, ktorú sme zorganizovali pre obec, keď prišlo 25 záhradkárov napriek veľkej zime. A dobre dopadol  aj náš prvý ples.

 4. Urobiť 1. ples záhradkárov si vyžadovalo odvahu. Neobával si sa, že nebude záujem?
  Ak nebudeme mať odvahu skúšať nové aktivity, nepohneme sa ďalej. Bolo určité riziko, že ples nevypredáme, ale nepripúšťali sme si takúto možnosť, veď zábavy chtivých ľudí medzi nami je až-až. Lístky sa naozaj rýchlo predali. Príprave sme venovali dostatočnú pozornosť a  viem, že sa to vyplatilo. Dostali sme veľmi dobrú spätnú väzbu, najčastejšie sformulovanú do krátkej vety – „To bol najlepší ples, na akom som kedy bol/bola.“  Čo si viac môžeme priať? Musím spomenúť aj sponzorov, prevažne záhradnícky orientovaných firiem, ktoré nám darovali množstvo hodnotných cien do tomboly. Mali sme 50 cien – hodnotných balíčkov, medzi nimi aj LCD televízor, či záhradkársky príťažlivú cenu – dovoz fúry hnoja. S radosťou sa pustíme do organizácie 2. ročníka, aby bol ešte lepší, z nastavenej úrovne nemôžeme zľaviť.

 5. Aké zaujímavé aktivity čakajú záhradkárov a občanov Ivanky tento rok?
  Teraz prekvapím aj našich záhradkárov, pretože akcie, ktoré teraz spomeniem sa ešte len dolaďujú. Plánujeme jednodňový výlet do Ledníc - návštevu zámockého parku, Záhradníckej fakulty v Ledniciach a Valtických pivníc. Novinkou tento rok bude Deň otvorených záhrad v júni, ktoré sprístupnia občanom obce niektorí naši členovia. To bude určite veľmi zaujímavé. Plánujeme aj degustáciu vín u Víno Mrva&Stanko v Trnave. Minulý rok sme boli na ochutnávke u Matyšáka.  A to ešte plánujeme jógu pre naše záhradkárky i mužov. O všetkom informujeme na našej web stránke www.ivanskizahradkari.sk. Tam nájdete všetky informácie z našich zrealizovaných aj plánovaných podujatí, oznamy a fotografie z našich záhrad. Spoznať našich členov aj aktivity môžete aj 13. marca na VČS (VČS je síce Veltlín červený skorý, pre tento účel  však skratka pre Výročnú členskú schôdzu).

 6. Odkiaľ berú záhradkári peniaze na svoje aktivity?
  Peniaze sú citlivou témou každej organizácie. Pred mojím nástupom bolo členské 4 eurá, z toho 2 eurá odvádzame na Republikový výbor. Takže na činnosť ostali 2 eurá na člena na celý rok. Z toho sa naozaj nedá veľa urobiť. Platíme aj niektoré odborné prednášky. Členské sme zvýšili o 2 eurá a máme aj dobrovoľné príspevky. Ale taký rozsah podujatí , aké organizujeme počas roka, sme schopní urobiť len vďaka nezištnej pomoci našich členov, za čo sa im chcem úprimne poďakovať. Minulý rok sme mali spolu 25 odborných aj neformálnych stretnutí. Nevytvárame si  prekážky, že sa niečo nedá.

 7. Na ktoré podujatie sa osobne najviac tešíš?
  Teším sa na Deň otvorených záhrad. Budeme to organizovať prvýkrát, som zvedavý na reakciu ľudí. Je tu tiež riziko nízkeho záujmu, ale verím, že to dopadne tak dobre ako náš prvý ples. Máme veľa šikovných a nadšených ľudí vo výbore, viem, že to zvládneme. A teším sa aj na gulášparty, kde sa stretávame aj s rodinami pri dobrom jedle, vínku a koláčikoch. Tieto akcie sú výnimočné svojou atmosférou, nie je to o jednom prednášajúcom a stovke poslucháčov, ale tu si má každý s každým čo povedať.

 8. Máš nejaké prianie?
  Patríme medzi vekom najmladšie záhradkárske organizácie a tento trend chceme podporiť. Chcel by som popriať našej organizácii veľa aktívnych členov. Podľa mňa nezáleží na počte členov, dôležití sú aktívni členovia, pre ktorých je radosť pripravovať podujatia a stretávať sa s nimi.

Rozhovor s predsedom ivanskych záhradkárov
Ing. Miroslavom Horváthom pripravila Mária Tatarová

© Ivanskí záhradkári. Designed by Oneguard, s.r.o.